Okul Beslenmelerine Hazırlık Pastane Yolu Açma (Videolu)

Star

New member
Okul Beslenmelerine Hazırlık Pastane Yolu Açma (Videolu) Tanımı İçin Gereçler

• 4,5 su bardağı un
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 çay bardağı ılık süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 paket instant maya
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yumurta (1 yumurta sarısı üzeri için ayrılacak)
  • 150 gram tereyağ
Okul Beslenmelerine Hazırlık Pastane Yolu Açma (Videolu) Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

1. 4, 5 bardak un bir kaba alınır. Üzerine tuz, toz şeker ve instant maya ek edilerek karıştırılır. İnstant toz mayalar paketinde de yazdığı üzere una ek ediliyor.
  2. Unlu karışımın üzerine sıvı gereçler olan ılık su, ılık süt ve çiçek yağ ek edilir. Yoğurulur. Ele yapışmayan, yumuşak bir hamur elde edilir. Benim vermiş olduğum ölçüler ile 4, 5 bardak un yetti. Diğer un eği yapmadım ben. Siz hamura nazaran ek edebilirsiniz.
  3. Hamuru güzelce yoğurduktan daha sonra bir kaba koyulur. Üzeri streç sinema ile kapatılır. Oda ısısında 1 saat mayalanmaya bırakılır.
  4. 1 saat daha sonrasında hamurumu yoğurup 2 tepside pişirebilmek için 2 eşit kesime bölünür. Her modülde 6 ya bölünür. Toplamda 12 açma elde ediyoruz.
  5. Küçük kesimlere ayırdığımız hamuru merdane yardımı ile bastırmadan uzun biçimde açıyoruz. Oda ısısında beklettiğimiz tereyağını açtığımız hamura sürüyoruz. Kesme aparatı ile hamurun ortasını şeritler halinde kesip, hamurun ucundan döndürerek hamuru kıvırıyoruz. İki ucunu birleştirip tepsiye yerleştiriyoruz. Yarım saat tepsi mayası bekletiyoruz.
  6. Yarım saat daha sonrasında ayırmış olduğumuz yumurta sarısını açmalara fazla bastırmadan sürüyoruz.
  7. 185 derece ısıtılmış fırında 20 dakika denetimli bir biçimde pişiriyoruz. Puf puf yumuşacık açmalarımız hazır. Afiyet olsun.