Küba'nın yönetim şekli nedir ?

TasFirin

New member
Kuba'nn Yonetim Sekli
Kuba, guney Amerika'daki bir ada ulkesidir ve Kuballar, ulkenin komunist bir rejim tarafndan yonetildigini soylemektedir. Ulke, Fidel Castro tarafndan 1959'da iktidara gelene kadar, Bat tarafndan desteklenen bir diktatorluk olan Batista rejimini kullanyordu. Kuballar, Castro tarafndan baslatlan komunist rejimin kurulmasnn ardndan, Kuba'nn yonetim seklinin degistigini ve ulkenin yonetiminde daha fazla sosyal adaletin saglandgn soylemektedir.

Kuba'nn Yonetim Sistemi
Kuba'nn yonetim sistemi, ulkenin komunist bir rejim tarafndan yonetildigi anlamna gelmektedir. Komunist rejim, ulkedeki tum kaynaklarn devlete ait oldugu ve devletin kaynaklarnn herkese esit olarak dagtlmasn amaclayan bir siyasi sistemdir. Buna ek olarak, Kuba'daki butun ekonomik ve siyasi kararlar, ulkenin lideri Fidel Castro tarafndan alnmaktadr.

Kuba'daki Siyasi Partiler
Kuba'da, ulkenin lideri Fidel Castro tarafndan 1961'de kurulan Komunist Partisi (PCC) tek siyasi partidir. Komunist Parti, Kuba'nn cogu alanda en onemli siyasi partisidir ve lideri Fidel Castro, ulkenin baskan olarak gorev yapmaktadr. Partinin, ulkedeki siyasi kararlarn alnmasnda onemli rol oynadg ve ulkenin yonetim sisteminin temelini olusturdugu soylenebilir.

Kuba'daki Yerel Yonetimler
Kuba'da, yerel yonetimler, ulkenin yonetim sisteminde onemli bir rol oynamaktadr. Yerel yonetimler, ulkenin yonetiminde, yerel ihtiyaclar karslamak amacyla kurulmustur. Yerel yonetimler, ulkenin merkezi hukumetinden bagmsz olarak kendileri tarafndan yonetilmektedir. Yerel yonetimler, ulkenin komunist rejiminin temel unsurlarndan biridir.

Kuba'nn Yonetim Sistemindeki Son Degisiklikler
Kuba'nn yonetim sisteminde, ulkenin lideri Fidel Castro'nun olumunden sonra baz degisiklikler olmustur. Bu degisiklikler arasnda, ulkenin baskanlgnn, kardesi Raul Castro tarafndan devralnmas ve ulkedeki siyasi ve ekonomik sistemdeki gelismeler yer almaktadr.