Kışın İzlanda: Seyahatinizin başarılı olması bu şekilde garanti edilir – saha raporu

Klause

New member
tanıklık
Kışın İzlanda: Gezginler bunu önceden kesinlikle bilmeli

yıldız-Yazar Samira Debbeler İzlanda’da buzlu kışı yaşadı. İşte onun tanıklığı.

© özel

Samira Debbeler

Buzdağları, gayzerler, şelaleler, volkanlar: İzlanda’nın doğal güzellikleri bir Oscar’ı hak ediyor. Bu nedenle, İskandinav ada devletinin bizimki de dahil olmak üzere giderek daha fazla izleyici çekmesi anlaşılabilir. yıldız-yazar. Turizm sezonu dışında orada işlerin nasıl yürüdüğünü açıklıyor. Ve kışın gezginlerin kesinlikle akılda tutması gerekenler.

Buzlu rüzgarlar, kaya çerçeveli kıyı kasabalarını süpürdü. Kar yağdı, kar yağdı ve kar yağdı. Ne uçak kalktı ne de indi. Turistler Keflavík Havalimanı’nda mahsur kaldı. Garaj yolları kapatıldı: Aralık ortasında İzlanda’da kar fırtınaları kasıp kavurdu. Tahmin edilemez, durdurulamaz. Şansım: Bir hafta önce oradaydım. Rüzgar yok, yağmur yok, bulut yok. İzlanda’nın hava koşulları hızla ve kökten değişiyor – hatta çoğu zaman her saat başı. Doğru kıyafet, hava durumu kontrolü, rota planlaması: İzlanda gezisi dikkatlice hazırlanmalıdır.

Kışın İzlanda: İyi hazırlanmalısınız!

Gelmeden önce, neredeyse her gün Google Haritalar’daki küçük noktayı inceledim. Akşam eğlence programımdı. Westfjords’u buzla kaplı Grönland’dan yalnızca yaklaşık 400 kilometrelik Atlantik ayırır. Bu kabaca Hamburg ve Frankfurt arasındaki doğrusal mesafeye karşılık gelir. Bu yüzden kendi kendime Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen altındaki ülkede özellikle kışın çok soğuk olduğunu düşündüm. Ve böylece kendime doğru kıyafetleri aldım: Üç termal tayt, kalın oyuncak kapüşonlular, şapkalar, kar maskeleri ve eldivenler. Bu benim temel setimdi. Kendimi bir turist olarak tanımlamak için -çünkü bu muhtemelen bir Alman tatilcinin doğasında var- ben de bir tane aldım. İzlanda kazağı ile.

Beyaz spor ayakkabılarla uzağa gidemeyeceğimi biliyordum. Bu yüzden sıcak kışlık botlara ihtiyaç vardı. Seçtim kalın tabanlı ve düşük profilli siyah bağcıklı botlar. Sağlam basamaklardaki her adımı sevdim. Rahat ve sıcak – İzlanda’daki en önemli şey budur. Büyükannemin yün çorapları kıyafetimi tamamlamıştı.

Stern yazarı Samira Debbeler denizde yüzüyor Gizli Lagün İzlanda'da

Stern yazarı Samira Debbeler, “Gizli Lagün” de yüzüyor akıcı.

© özel

Bavulda eksik olmaması gerekenler: mayolar. Aynen, doğru duydunuz! İzlanda sahillerinde yüzmeyi önermesem de -bazı kesimlerde hayati tehlike oluşturabilir- birçok kaplıca rüya gibi. Parmak arası terlikler, havlular ve bikiniler uçuştu trol ÇANTASI ile.

Soğuk ve tehlikeli olabilir

İzlanda’ya vardığımda, kalın giysiler olmadan çok uzağa gidemeyeceğimi hemen fark ettim. Gündüz sıcaklık bazen eksi yedi derece, gece ise eksi 12 dereceydi. Bazı dondurucu bölmeler de benzer şekilde soğuktur.

Bir araba ödünç aldım. Maceram başladı. Yeşil dağ tepelerinin yanından, siyah, ufalanan ay manzaralarından geçtim. Adanın aksi halde pürüzlü doğası şaşırtıcı derecede yumuşaktı: güneş ışığı, neredeyse hiç bulut yoktu. Ancak A noktasından B noktasına güvenli bir şekilde ulaşmak için düzenli olarak “Güvenli Seyahat” uygulamasına göz attım. Uygulama, İzlanda Dışişleri Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir. Kara buz, kapalı yollar, fırtınalar vb. dahil olmak üzere neredeyse tüm yolları gerçek zamanlı olarak gösterir. Her turist kesinlikle bunu öğrenmeli. İzlandalılar bir yolu kapattıklarında bunun nedenleri vardır.

Benim hatam: Bu gadget’ı kullanmadım

Neredeyse her seyahat blogunda kendinize almanız gerektiğini okumamın muhtemelen nedenleri vardı. sivri uçlar ayakkabı için al Küçük paslanmaz çelik dişlere sahip zincirler ayakkabı üzerinden kolayca geçirilebilir. Buzlu yollarda destek sağlarlar. Bunun abartılı olduğunu ve yanlış olması gerektiğini düşündüm. Þingvellir Ulusal Parkı’nda, gülümseyen ve sivri uçları ile beni sollayan tüm turistlerin yanında utangaç bir geyik gibi hareket ettim. Patika, kaygan kayaların üzerinden geçide gidiyordu. Kaymayı başaramadım ama kaplumbağa hızıyla yürüyordum. Ve ter içinde.

Kışın İzlanda: Turistlerin yemek için ödediği para bu

Ama beni asıl şaşırtan İzlanda’daki fiyatlardı. Kış aylarında otel, kiralık araç ve uçuş maliyetleri daha düşük olurken, yemek maliyetleri yüksek olmaya devam ediyor. Geleneksel bir İzlanda kuzu çorbasının maliyeti birçok yerde yaklaşık 3000 ISK (yaklaşık 20 Euro) ve başlangıç çorbası büyüklüğünde. Ana yemekler 4500 ISK (yaklaşık 30 Euro) civarındadır. Susayan insanlar çay veya kahve için 400 ila 600 ISK (3 ila 4 Euro) ödüyor. Fiyatların yüksek olmasının nedenleri: Birçok ürünün ithal edilmesi gerekiyor. Atlantik iklimi ve zayıf toprak, tarım koşullarını daha da kötüleştiriyor. Ayrıca, ücret seviyesi buradakinden önemli ölçüde daha yüksektir. Tasarruf ipucum: Yukarı Beş Dakikalık Terinler ve termal kupalar!

Her otel odasında su ısıtıcısı sağlandı. Çay poşetleri çoğunlukla ücretsizdi. Bu yüzden turizm merkezlerindeki ve kafelerdeki pahalı çay istasyonlarından kaçındım. Kendime yetiyordum ve pratiğim için derin duygular geliştirdim. termal kupa. Ve sonra bazı günlerde paradan tasarruf etmek için beş dakikalık terrineler vardı.

Tavsiyem: Kışın İzlanda gezisi neden değerlidir?

Soğuk, risk, fiyatlar – bunu kabul ediyorsanız, bence kışın İzlanda’ya uçmalısınız. Yaz aylarında olduğundan çok daha az turist var. Kendime pek çok manzaram vardı. Birçok buzul dili Vatnajokull – Avrupa’nın en büyük buzulu – terk edildi.

Stern yazarı Samira Debbeler, İzlanda'da bir buzdağının üzerinde duruyor.

Stern yazarı Samira Debbeler, İzlanda’da bir buz parçasının üzerinde duruyor.

© özel

Başka bir araba görmeden çevre yolunda saatlerce dolaştım. Ayrıca çok para biriktirdim. Ve Kuzey Işıklarını gördüm. Bu sadece Ekim’den Mart’a kadar olan sonbahar ve kış aylarında mümkündür. Hava çok soğuk olmasına rağmen dağ manzarası, kaplıcalar ve etkileyici doğası içimi ısıttı. Genel olarak, doğru ekipmana sahipseniz, en derin İzlanda kışını bile atlatabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Daha fazla bilgi burada mevcuttur.

Kaynaklar: “Güvenli Seyahat”, “Google Haritalar”, Alman-Ada Derneği Bremerhaven/Bremen e. V.

#Konular