Kalite belgelendirme ne demek ?

TasFirin

New member
Kalite Belgelendirme Nedir?

Kalite belgelendirme, kalite yonetim sistemlerinin standartlarnn karslanp karslanmadgnn degerlendirilmesi olarak tanmlanabilir. Kalite belgelendirme, kurumlarn kalite kontrol icin gerekli olan prosedurlerle uyumlu calsmalarnn saglanmasn amaclayan sistematik bir yaklasmdr. Kalite belgelendirme, uretilen urunlerin ve hizmetlerin kalite standardnn kontrolunu icerir. Kalite belgelendirme ayrca, uretilen urunlerin ve hizmetlerin kalite standartlarnn karslanp karslanmadgnn surekli olarak izlenmesini de icerir.

Kalite Belgelendirmenin Amac

Kalite belgelendirmenin amac, kalite kontrolunun kurumsal yonetim sistemleriyle uyumlu olarak yurutulmesini ve kalite standardnn ihlal edilmemesini garanti etmektir. Kalite belgelendirme, kalite kontrolunun uretim sureclerinden sonraki asamalarda da uygulanmasn gerektirir. Kalite belgelendirmenin amac, uretilen urun veya hizmetlerin genel kalite standartlarnn karslanp karslanmadgn ve standartlarn korunmasn saglamaktr.

Kalite Belgelendirmenin Faydalar

Kalite belgelendirmesi, urunlerin veya hizmetlerin kalite standartlarnn korunmasnn yan sra, ureticiler, tedarikciler ve musteriler arasndaki guveni de arttracaktr. Kalite belgelendirmesi, uretilen urun veya hizmetlerin kalitesinin kontrol edilmesini saglar ve uretici firmalarn urun veya hizmetlerinin guvenilirliginin arttrlmasn da beraberinde getirir. Kalite belgelendirmesi, urun veya hizmetlerin duzenli aralklarla kontrol edilmesini ve kalite standartlarnn surekli kontrol saglanmasn saglar. Kalite belgelendirmesi, uretilen urun veya hizmetlerin kalitesinin kontrol edilmesini ve gelistirilmesini saglayarak, urun veya hizmetlerin guvenilirliginin arttrlmasn da beraberinde getirir.

Kalite Belgelendirmenin Sonuclar

Kalite belgelendirmesi, uretilen urun veya hizmetlerin kalitesinin kontrol edilmesini ve uretim sureclerinin guvenilirliginin arttrlmasn saglar.