İstanbul Üniversitesi’nde İrfan Çiftçi anması: Türkiye’yi güzel tanıyan bir mütefekkirdi

Hasan

New member
SALİHA SULTAN

Geçirdiği kalp krizi niçiniyle 3 Temmuz 2020’de Hakk’ın rahmetine yürüyen, kültür sanat dünyamızın öncü isimlerinden şair, müellif Dr. İrfan Çiftçi vefatının birinci yılında öğretim üyesi olduğu İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi’nde anıldı. Anma etkinliğinde ayrıyeten Dr. Çiftçi’nin İktisat Fakültesi Kütüphanesi’ne kazandırılan 4 bin kitaplık koleksiyonunun da açılışı yapıldı.

İÜ Doktora Salonu’nda gerçekleşen anma aktifliğinin açılış konuşmasını yapan İÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayım Yorğun “Biraz evvel hocamızın ailesiyle bir arada epey değerli bir açılışı gerçekleştirdik. İnanıyorum ki hocamızın en bedelli hazinesi olarak gördüğü kitaplarıyla kütüphanemiz daha da zenginleşti. İsmini kütüphanemizde yaşatmaya devam edeceğiz. Ailenin tüm üyelerine hayli teşekkür ediyorum” dedi.

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan da Dr. Çiftçi’nin arkasında üç niteliğiyle öne çıkan bir miras bıraktığını belirterek, şunları söylemiş oldu: “O kent ve medeniyet babında bir kültür insanıydı. hem de fazlaca farklı fikirleri tanımış, çoğulcu bir tecrübeyle olaylara bakan Türkiye’yi uygun tanıyan bir mütefekkirdi. Son olarak İrfan Çiftçi gönül verdiği Türk dünyasının bir hizmetçisiydi. O, her fikri tanımış, yalnızca tanımakla kalmamış bu fikirleri hayatış ve o fikirlerin gayretini vermiş, onlarla arbede etmeden kendini dönüştürmüş bir fikir insanıydı.”

GÖNLÜNDEN ALDIĞI İLAHİ İLHAMLA KONUŞURDU

Dr. Çiftçi’nin yakın dostu, şair Ali Günvar anma etkinliğinde yaptığı his dolu konuşmasında şu görüşlerini lisana getirdi: “Adı üzere ilmini irfanı ile birleştirmiş insanlardandı. hiç bir vakit makul bir bilimin muhakkak bilgi hudutları yetmedi, o her vakit için daha fazlasını arayan bir insandı ve daima onun peşinden koştu. ömründen ne yaptıysa o büyük bütünü yakalamak, o büyük bütünü bir biçimde zihinsel olarak oluşturmak için yaptı. Lisana, tabire epey kıymet verirdi. Zira o bütünselliğe dair ne oluşturulacaksa o lisanın donanımıyla oluşturulacağını bilen insandı, ötürüsıyla sohbet ehliydi. Gittiği her yerde konuşmasıyla etrafını etkileyen, bir sürü şeyi tabiatıyla anlayan idrak eden, söylemiş olduklerinize değil zihninizden geçirdiklerinize yanıt veren bir insandı. İrfan gönlünden aldığı ilahi ilhamla konuşan bir insandı.”

HERKESE FIRSAT VEREN BİR HAKİKAT YOLCUSU

Aktiflikte kelam alan Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz’da Dr. Çiftçi’nin bir ‘memleket dertlisi’ olduğunu lisana getirerek “Sabaha kadar aşikâr sorunlar üzerinde baş yorar, dinamikleri harekete geçirmeye çalışırdı. Bu istikametiyle ‘uyanık adamdı’ benim için. Uyumaz, dertlenir ve öngörüleri ile kimi şeyleri evvelce tetiklemeye çalışırdı” diye konuştu.

Yılmaz, Çiftçi hakkında şu kanılarını aktardı: “Kitapları kıymetli bir sorundu, uzun yıllardır bizim üzere kitap toplayan bir tanesiydi. Okurun en büyük derdiydi kitaplarım ne olacak, çiftçi için de bu bir yüktü. Hala konutumda bana ilişkin bir depoda da kitapları var. Oraya baktığımızda fikir dünyasını, manaya arayışını gorebiliyoruz. Takip ettiği mecmualar, müellifler, genç şairler, usta kalemler, dünyadan ve içerden fikir insanlarının yer aldığı kitaplarına baktığımız vakit İrfan Çiftçi bir hakikat yolcusu, bu dünyada her objeye, her zerreye, her çocuğa bir fırsat vermeye çalışan, oradan bir şey öğreneceğini düşünen bir hakikat arayışçısıydı.”

Anma aktifliğine Dr. İrfan Çiftçi’nin eşi Aylin, oğlu Atahan’ın yanı sıra Bekir Cantemir, Mümin Vatansever üzere biroldukca yakın dostu da katıldı. Aktifliğin tamamı, İÜ YouTube kanalından izlenebilecek.