Havaalanı sıralaması: Havaalanları neden seyahat tutkusundan ziyade baş ağrılarını teşvik ediyor?

Klause

New member
Yeni bir sıralama dünyanın en iyi havalimanını seçti. Ama dürüst olalım: Doha'dan mı yoksa Düsseldorf'tan mı uçtuğunuz önemli değil. Havalimanları her yerde berbat yerlerdir.

Uzaklara ışınlanamayız, henüz değil, ama uzun zamandır uzaklara seyahat etmek için bir portalımız var. Anahtarlar, koridorlar, güvenlik kapıları ve dönen kapılardan oluşan bir labirent. Ve hangi yolu seçerseniz seçin, saatler sonra gezegenin diğer tarafında bulursunuz kendinizi. G35 Bogota'ya, D2 Katmandu'ya, C15 Paderborn/Lippstadt'a.

Bir havalimanı dünyaya açılan kapıdır. Kendi başına o kadar büyük bir evrimsel adım ki, bir hava yolcusu hakları şirketi olan AirHelp, her yıl uluslararası havalimanlarının bir listesini yayınlama zahmetine giriyor. Ve yine 2024'te.

Yıllık değerlendirme

İşte dünyanın en iyi havalimanları ve en kötüleri

Bu noktada, bir pilot olarak kalbimi biraz zorlayan sorular var: Burada bir şeyi romantikleştiriyor muyuz? Katar'daki Doha'dan (yeni taçlandırılan test galibi) veya Tunus'tan (AirHelp'e göre, bir terminal felaketi) kalkış yapmanız arasında daha az fark olabilir mi? Havaalanları aslında sadece berbat yerler değil mi? İnsanlarla dolu, ancak ruhsuz. İşlevsel, ancak aşırı pahalı.

Havaalanı müdavimlerini kıskanırdım. Bugün daha iyisini biliyorum

Kalkış panosu benim için de bir vaatti, klasik bir Neckermann ailesinin küçük çocuğuyken, Türkiye veya Yunanistan'a bir paket tatilim vardı, esas olan Akdeniz'di. Her zaman tatillerin resmi başlangıcından bir veya iki gün önce uçardık; ailem uçuş fiyatının zorunlu okul eğitiminden daha önemli olduğunu anlamıştı, ki ben de doğal olarak bunun oldukça harika olduğunu düşündüm. O zamanlar en çok hayran olduğum şey, iş arabalarıyla dikey yürüyen merdivenlerden kaz adımlarıyla inen havaalanı müdavimleriydi.

Bugün ben bir dış muhabirim yıldız Ben de sık sık uçanlardanım. Seyahat etmeyi, uçmayı, uzaklarda olmayı seviyorum. Bazen hala eskiden yaptığım gibi bir çocuk gibi pasaportumu karıştırıyorum. Ama havaalanlarından nefret etmeye başladım.

Hikayenin arkası: Ruanda'da muhabir olarak nasıl paranoyak oldum

Hikayenin arkası
Ruanda'da muhabir olarak nasıl paranoyak oldum

09.06.2024

Savunmam için, kısa, bahane niteliğinde bir şeffaflık notu: Göklerin krallarının saklandığı, muhtemelen bir istiridye büfesi ve piyano müziği eşliğindeki Senator salonlarından birine hiç gitmedim. Havaalanı deneyimi orada kesinlikle oldukça katlanılabilir, bilmiyorum, Google'da aramak bile istemiyorum, sorun değil. Burada ekonomi sınıfı yolcularından ve ortalama yolculardan bahsediyoruz.

İster Paris'teki Charles-de-Gaulle'de, ister New York'taki JFK'de veya Londra-Heathrow'da olsun, aynı eski teşhirlerin önünde duran ve 12,99 avroya aynı eski domates-mozzarella sandviçlerini sunan insanlardan. Küreselleşmiş tekdüzelik her terminalde hüküm sürüyor: genel yemek alanı, Starbucks-Rolex-Hilfiger mağazaları ve bunların yanında başka birkaç tane daha Tuzlu Bae veya Ayakkabıcı ya da bir kantin ortamında cımbızlarını Lizbon'a uçak bileti fiyatına satan başka bir ünlü şef. Tüm bu koşuşturmaca içinde sessizce çalışmak zaten imkansız, çünkü bir yerlerde bir Bay Wong ya da bir Bayan Müller sürekli çağrılıyor – “San Francisco'ya giden LH302 uçuşu için son çağrı!”

Doha en iyi havalimanı olabilir, ancak ortalama bir yolcu için değil

Hala nerede olduklarını merak edenler, duty free mağazasının özel bölümünde indirimli ürünler olarak ipuçları bulabilirler, ancak oraya giderken aynı viski ve sigara sıralarını, uçuşlarından önce aynı trend kokuları hızla kendilerine sıkan aynı insanları görürler.

Geçtiğimiz yıl Doha'daki en iyi Hamad Uluslararası Havaalanı'nda uzun bir mola verdim. Elbette orada tropikal bir kapalı bahçe var. Ve bir squash kortu. Ve bir golf simülatörü. Ve bir sağlıklı yaşam alanı, istisna olarak 51 dolar ödedim, sadece 1,20 metre derinliğindeki bir havuzda göğüs hizasında ayakta durmak için. Ama bir havaalanının beni oyalanmaya davet etmesini gerçekten istemiyorum. Oyalanmak istemiyorum. Devam etmek istiyorum. Kalabalıklar, kuyruklar ve vidalanmış sandalyelerin bir sırası üzerinde uzanmak olmadan.

Doha havaalanındaki kapalı orman

Tatil ormanı: Doha havaalanındaki kapalı orman

© Hassan Ammar / Resim İttifakı

Trenle seyahat ediyorsanız, zamanında varamayabilirsiniz, ancak yine de dünyanın az çok güzel tren istasyonu bölgelerinde dolaşabilirsiniz. Araba kullanıyorsanız, zaten özgürsünüz. Ancak bir havaalanının kapısından girerseniz, güvenlik kapısında özerkliğinizden vazgeçersiniz. Aç, susuz ve sıkılmış olduğunuz, ancak dışarı çıkmak için başka seçeneğiniz olmayan bir yerin fiyatlandırma mantığının insafına kalırsınız. Her seferinde aynı endişelerle ve sorularla karşı karşıya kalırsınız: Bavulum çok mu ağır? Bu sefer Tel Aviv'e kadar ulaşacak mı, yoksa daha sonra havayoluyla tartışmak zorunda mı kalacağım? Tuvalet çantamdaki mini şişeler düzgün bir şekilde doldurulmuş mu? Ve: “Beyefendi, çantalarınızda elektronik cihazlar var mı – dizüstü bilgisayarlar, notebooklar, powerbankler?”

Alman havalimanlarının uluslararası karşılaştırmalarda özellikle kötü performans göstermesi, tüm bu tekdüzelik göz önüne alındığında önemsizdir. Frankfurt merkezi için 239'dan 222., yepyeni BER için 156.. Ama şimdi emniyet kemerinizi bağlayın ve dinleyin – bu metni neredeyse bitirdiniz ve tüm check-in güvenlik biniş sıkıntısını çoktan atlattınız. En popüler Alman havalimanı Dortmund'da. 32.. Ve bu her şeyi söylüyor, değil mi?

#Konular